Головна Новини Правові проблеми мешканців Маріуполя. Результати дослідження

Правові проблеми мешканців Маріуполя. Результати дослідження

1 червня 2019 Администратор
Правові проблеми мешканців Маріуполя. Результати дослідження

Одне з найбільших міст Донецької області, Маріуполь, з історією у два з половиною століття поєднує в собі потужні промислово-економічний, інтелектуальний та туристичний потенціали. Втім, місто потерпає кардинальних змін під впливом військового конфлікту, який призвів до зменшення добробуту і зниження можливостей людей забезпечити себе.

Активісти ГО «Ліга жінок-виборців» отримують велику кількість питань щодо поновлення документів, оформлення соціальної допомоги, поновлення права власності від мешканців Маріуполя і, так званої, “сірої” зони, яка розпочинається в 10 кілометрах. П'ята частина звернень стосуються неправомірних дій з боку органів владних повноважень, проблем під час встановлення або відновлення соціального статусу, та документальних тяганин навколо соціальних або пенсійних виплат. Серед лідерів за кількістю звернень і люди, які стикаються із недостатністю правової обізнаності для вирішення наболілого.

Аби з'ясувати, із якими саме соціальними та правовими проблемами найчастіше стикаються громадяни міста Маріуполь, активісти громадської організації провели власне дослідження. Під час збору інформації їм у нагоді стали портали відкритих даних, вуличне та онлайн-опитування у соцмережах, кабінетне дослідження статистичної інформації державних органів, тощо.

Застаріла інфраструктура, звичні малоефективні моделі міських сервісів, відсутність рівного доступу для різних груп населення до послуг, закритість і непрозорість дій влади - основні виклики, які сьогодні стоять перед громадою. Ці проблеми прямо впливають на рівень правової захищеності та захист прав людини в регіоні. Мешканці Маріуполя із великою долею соціально-незахищених категорій населення, практично не спроможні якісно захищати власні права, відстоювати їх у судах, органах місцевого самоврядування, користуватись всім спектром правової допомоги, яка є в громаді.

Активісти з'ясували, що протягом останнього року серед найпоширеніших адміністративних правопорушеннь, які розглядались судами міста Маріуполь, лідерами виступають справи про порушення ПДР, вчинення домашнього насильства та дрібне хуліганство. Що стосується цивільних справ, то перше місце за кількістю поділили між собою спори, що виникають із сімейних правовідносин та договорів, за ними йдуть непорозуміння у спадковому праві, житлових правовідносинах та відшкодування шкоди.
Аби вирішити наболілі правові питання люди проходять шлях звернень до декількох інстанцій, - з'ясували активісти ГО "Ліга жінок виборців" під час проведення онлайн-опитування. Здебільшого, якщо це не стосується екстрених справ, пошук істини розпочинається у приватному спілкуванні із друзями чи родичами. Наступний етап - спілкування із правниками, спеціалістами органів безоплатної правової допомоги та громадських об'єднань. І вже після всього - звернення безпосередньо до компетентного в розгляді певного питання органу. Лише близько 15% респондентів, вирішуючи свої проблеми, одразу звертались до кінцевої інстанції, минаючи попередній шлях. У дослідженні виявились і незаконослухняні громадяни: близько 12% респондентів вдавались до дачі хабаря та/або використання впливових зв'язків.

Захищаючі власні права, громадяни залишаються малоактивними. Більше половини з тих, хто з стикався із порушенням власних прав, навіть не намагались себе захистити. До таких спроб вдавались лише 43% опитуваних, більшість з яких - люди молодого та середнього віку. Втім із відсотка людей, які боронять власні права лише третині вдається хоча б частково досягти бажаного результату.

Ще одна мета дослідження активістів громадської організації - з'ясування наявності та дієвості програм підтримки та розвитку громади у соціальній сфері. Наразі в Маріуполі діють стратегії та програми соціально-економічного розвитку міста, а місцеві цільові програми націлені на формування доступного середовища для маломобільних людей або осіб з інвалідністю, та підвищення ефективності системи соціальної допомоги місцевим мешканцям пільгових категорій.
Половина пільговиків у Маріуполі - ветерани праці чи громадяни похилого віку, ще чверть - діти війни. Решта - ветерани війни, військової служби, органів внутрішніх справ, Нацполіції, СБУ, жертви політичних репресій, інваліди дитинства, чорнобильці. Для них, за інформацією можновладців, з міського бюджету регулярно виділяються кошти на матеріальну допомогу.

Поза соціальних програм в Маріуполі працює гаряча лінія для осіб, що за рівнем доходів, внаслідок безробіття, стихійного лиха чи інших обставин потрапили за межу бідності. Втім, як показали вуличні опитування, не всі мешканці міста про неї знають.

Опитані респонденти також розповіли активістами про такі нагальні життєві проблеми, як поганий стан доріг та громадського транспорту, нестача робочих місць та житлового фонду, висока вартість комунальних послуг на тлі низького рівня доходів, недостатня орієнтованість ОМС та органів виконавчої влади на задоволення потреб громади, низька якість послуг, що надаються органами державної влади, непрозорість адміністративних процедур. Турбує людей і близькість до зони проведення ООС, постійна присутність військових, високий рівень криміногенного становища, занепад культурного та інтелектуального рівня в громаді.

За результатами досліджень активісти ГО "Ліга жінок виборців" задля подолання місцевих проблем порекомендували можновладцям розробити довгострокову, на 50-70 років, стратегію соціально-економічного розвитку міста та району і вже на її основі у подальшому формувати програми, короткого строку реалізації. Під час розробки та прийняття місцевих та районних програм, направлених на забезпечення соціального благополуччя громади, активісти також рекомендували встановити механізм залучення максимальної кількості рекомендацій громадськості щодо всіх їх елементів та посилити їх дієвість встановленням реального механізму контролю за їх виконанням.

Поза іншого, у рекомендаціях чиновникам: покращення інформування населення з соціально-економічних питань, залучення до процесу інформування та навчання громадян щодо правових можливостей у вирішенні питань суб'єктів надання правових послуг та органи системи безоплатної вторинної правової допомоги через співпрацю з органами місцевого самоврядування та об'єднаних територіальних громад.

Метою проекту “Підвищення правової захищеності найбільш вразливих категорій населення та протидія домашньому насильству в місті Маріуполь”, що здійснюється ГО “Правозахисний центр “Ліга жінок – виборців” за підтримки Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» є підвищення правової захищеності найбільш вразливих категорій населення та посилення правових можливостей членів громади міста Маріуполь через надання безоплатної правової допомоги та експертний супровід вирішення місцевих проблем правовим шляхом.
 

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!

Останні новини
Правові проблеми мешканців Маріуполя. Результати дослідження
Правові проблеми мешканців Маріуполя. Результати дослідження
1 червня 2019 - 0 - 231
Одне з найбільших міст Донецької області, Маріуполь, з історією у два з половиною століття поєднує в собі потужні промислово-економічний, інтелектуальний та туристичний потенціали. Втім, місто...
В Торецьку місцеві мешканці зможуть отримати безоплатну правову допомогу
В Торецьку місцеві мешканці зможуть отримати безоплатну правову допомогу
30 травня 2019 - 0 - 149
Наприкінці травня в Торецьку за ініціативи ГО “Ліга жінок-виборців” відкрився громадський центр правової допомоги, де у місцевих мешканців з’явилась можливість отримати...
В Кременной создан Инклюзивный ресурсный центр для людей с инвалидностью
В Кременной создан Инклюзивный ресурсный центр для людей с инвалидностью
30 серпня 2018 - 0 - 555
Инклюзивный ресурсный центр для людей с инвалидностью начал работать в августе в городе Кременная. Об этом сообщили на пресс-конференции 28 августа представители общественной организации...
Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Допомога ВПО Онлайн простір © 2020